Home

středa 28. ledna 2015

DAILY LIFE IN INDONESIA VI.

Bydlení v Indonesii - Tipy na dlouhodobé ubytování


Tento článek je spíše pro lidi, kteří do Indonésie jedou na delší dobu, ať už za studiem, za prací či za něčím (někým) úplně jiným.
Pokud jste již v Indonésii někdy byli coby turisté, tak zhruba máte představu o cenách a o životním standardu (či prijoritách) Indonéského obyvatelstva. Jiný kraj, jiný mrav. Každá oblast Indonésie se liší a to, co pořídíte např. na javánském či sumaterském venkově za babku, bude na Bali, v Jakartě, Bandungu atd...mnohonásobně dražší.



Většina škol, vám (alespoň pro začátek) jako studentovi - cizinci nějaké ubytování zajistí, pakliže jste na stipendiu (např. Darmasiswa scholarship atd.), takže se nemusíte bát, že byste po příjezdu museli spát někde na chodbách univerzity nebo na ulici.
Co se týká kvality onoho ubytování, nedělejte si příliš velké iluze, i když to, co na první pohled může vypadat "divoce", nemusí být nakonec zas až tak špatné a naopak...ze začátku je potřeba překonat pár kulturních rozdílů a pozměnit krapet návyky, ale to většina lidí zvládne.

Častokrát se ale stane, že vám z toho či onoho důvodu vaše stávající ubytování nevyhovuje (cena, hluční spolubydlící, špína, šváby, krysy atd...) a chcete se přestěhovat. To může být snadné, ale nemusí, zejména jste-li v Indonésii poprvé, neumíte indonésky a podobně.
Pokusím se vám tady nastínit základní typy indoéského ubytování a na co se připravit.  

1. Asrama
Asrama je jednoduše školní ubytovna. Něco jako koleje (Asrama je označní jakéhokoliv školního ubytování od základní školy po vysokou). Cena bývá přijatelná avšak kvalita a hygienické standardy často nikoliv. Pokud jste se tedy již ocitli v Asramě a nevadí vám tento způsob, pak je vše v pořádku, ale v ostatních případech je lepší se přestěhovat někam, kde budete mít více soukromí.

2. Kost / Kos Kosan
Kos je vlastně taky taková "ubytovna" ale v soukromém vlastnictví. Kosů bývá řada typů, od pár pokojů se samostatným vchodem přistavěných ke stávajícímu domu majitelů až po samostané budovy, kam se vejde mnohonásobně více lidí.
Pokud tedy sháníte Kos, je dobré se poptat lidí u vás ve škole a poprosit je o pomoc s hledáním. Pokud si myslíte, že to zvládnete sami, zkuste se projít po okolí vaší školy a dívejte se po nápisech jako Kos, Kosan, Terima Kos. Pokud nějaký takový najdete, zeptejte se lidí (buď těch co tam bydlí, nebo sousedů) jaký typ Kosu to je a také, jestli mají volný pokoj. 
V Indonésii jsou tři typy - dívčí, chlapecký, smíšený.  Pokud jsou Kosy dívčí/chlapecké, netolerují žádné návštěvy opačného pohlaví. Pokud je to Kos smíšený, není podle indonéské etikety vhodné, aby spoku byli dva nesezdaní lidé opačného pohlaví v jednom pokoji, pokud ano, musíte nechat otevřené dveře, aby bylo jasné, že tam nic "neděláte". V některých oblastech by vás mohli za takovéto jednání i z Kosu vyhodit, protože tak požkozujete dobré jméno majitele.


Příklad Kosu (zdroj rumahdijual.com)

Často se stává, že Kosy v rozumné vzdálenosti od Kampusu jsou plné a vy budete muset hledat jiný a dál. Tohle je také dobré si promyslet, jestli zvládnete do školy dojíždět, buď nějakým typem veřejné dopravy nebo na kole či motorce.

Pokud se vám zdá, že by to tedy byl Kos právě pro vás, ptejte se po "ibu kos/ bapak kos" (majitel),taky se podívejte jak vypadá pokoj - jestli má okna (ano, některé pokoje nemají okna) a kam ty okna vedou, vlastní koupelnu či nikoliv, kolik v celém kosu bydlí lidí atd...Vlastní koupelna je dobrá věc pokud je to velký Kos, jinak já osobně mám radši koupelnu mimo, už kvůli švábům, krysám a komárům, kteří rádi lezou odpadem ven.
Co se cen týká, to záleží na tom, kde se nacházíte. V současnosti ce ceny pohybují od 300tis. IDR - 1,5 mil. IDR. vždycky je dobré se zeptat místních spolužáků, jaká je průměrná cena a podle toho se zorientovat.

3. Wisma (homestay)
Wisma je něco mezi Kosem a hotelem. Pod pojmem Wisma se může často skrývat víc možností  - Wisma v turistických oblastech je spíš malý hotýlek, Wisma  kos /kost - je jen lepší (větší a dražší) kost. Pokud budete mít štěstí narazíte na Wisma, který je něco mezi kosem a ubytováním v rodině.  
Whisma má často dvojí ceny - za měsíc a za noc. Whisma je téměř vždy smíšená a obvykle to je jen pár pokojů v domě, kde bydlí i majitel a atmosféra je tam více domácí. Pokud je to wisma, kde bydlí lidé dlouhodobě, pokoje nemívají samostatné koupelny a kuchyň bývá společná s majiteli. Ve Whisma často bydlí právě cizinci, ale i Indonéští studenti. Pokud tedy hledáte něco, co by vám do jisté míry mělo nahradit "domov" je wisma dobrá volba, ale opět vše záleží na konkrétních podmínkách. Já měla zatím vždycky štěstí. Ceny ve Wisma pro dlouhodobé ubytování jsou téměř stejné jako u Kosů.

4. Ubytování v rodině.
Toto je jen na vás, jestli do toho chcete jít. Pokud ano, tak budete (ať chcete nebo nechcete) součástí rodiny a budete se tak muset i chovat (večerka, budíček atd...), je to ale dobrý způsob jak žít doopravdy "po indonésku". Ceny dohodou.

5. Dům
Pokud na to máte, a nebo je vás víc co byste chtěli bydlet "bez dozoru", můžete si pronajmout dům. Ten ovšem málo kdy seženete v blízkosti školy či veřejné dopravy a tak se budete muset o "dopravu" postarat sami (motorka, kolo, auto, loď...).
Pokud si chcete pronajmout dům, tak to často nejde na dobu kratší než jeden rok a mnohdy chtějí majitelé patbu předem. To např. v Yogyakartě či Solo nemusí být problém, tam seženete slušný domek již okolo 10 mil. IDR / rok, ale ve větších městech to může být i 25 mil. IDR/rok za malý domek(cca 3místnosti+koupelna+kuchyň která často bývá venkovní) a tak je dobré si toto pečlivě rozmyslet.
Pokud si tedy pronajmete dům, musíte se pak postarat o platbu energií atd...a někdy i zařídit internet (viz předchozí článek)
V Indonésii platí, že čím blíže k hlavní komunikaci s veřejnou dopravou tím bude nájem dražší. Také podle lukrativnosti čtvrti atd...Pokud hledáte klidné bydlení v rušném městě, pak se poohlížejte po obytných komplexech. Ty mají obvykle bránu, kterou na noc zavírá a hlídá sekuriťák. Opět nájem bude záviset na lukrativnosti toho či onoho obytného komlexu (tady se ceny můžou pohybovat na úrovni českého tržního nájemého)


Jestli tedy už jedete do Indonésie na dlouho, vřele vám doporučuju, vemte si sebou povlak na poštář, a nějakej levnej tenkej spacák, kterej tu pak můžete při odjezdu nechat. Mám různé zkušenosti a bohužel musím říct, že mnoho majitelů ubytovacích zařízení vůbec stav postele neřeší (tedy kromě Wisma, tam by měla být i skříň a stůl). Dokonce se vám může stát (zejména u Kosů), že tam nebude vůbec nic, ani matrace (ale to se téměř nestává při ubytování zajišťované školou). No a potom vám nezbyde nic jiného, než vyrazit na nákupy.

Pokud někdo máte nějaké vlastní zkušenosti a tipy, přidejte je do komentáře. Díky :)

Hodně zdaru a dobrou střechu nad hlavou

Disqus Shortname

Comments system